czwartek, 29 sierpnia 2013

OGÓRKI KISZONE NA ZIMĘ

Przygotowań do zimy ciąg dalszy. Był przecier pomidorowy, teraz przyszedł czas na zakiszenie ogórków. Najważniejszą rzeczą są dobre, mało nawożone ogórki, kupione od pewnego dostawcy. Najlepiej jest kupować je pod koniec sezonu ogórkowego, kiedy to nie są aż tak „naszprycowane” chemicznymi nawozami. Pewnie niektórzy z Was oprócz podanych niżej składników dodają też inne. Ja jednak trzymam się konserwatywnego – klasycznego przepisu. Takie po prostu lubię.


SKŁADNIKI
ogórki;
koper;
chrzan;
czosnek;
sól kamienna niejodowana;
wrząca woda;
słoiki najlepiej weki pod gumkę.

WYKONANIE
Proponuję zacząć od rozpuszczenia soli we wrzątku. Na jeden litr wody przypada jedna łyżka stołowa soli. Po rozpuszczeniu odstawiamy solankę do przestudzenia. Do dno umytego słoika wkładamy garść kopru (razem z kwiatem), dwa ząbki czosnku, około trzy centymetrowy korzeń chrzanu. Gdy wszystko znajdzie się w naszym słoiku, wkładamy do niego ogórki, upychając je dość ciasno. Zalewamy wcześniej przygotowaną solanką. Powinna ona całkowicie zakrywać ogórki. Zamykamy wek i wynosimy w chłodne miejsce, aby za szybko nie ukisły. Potrzebne będą dopiero w zimie.

środa, 28 sierpnia 2013

LETNIA SAŁATKA MAKARONOWA

Oto prosta i szybka w przygotowaniu sałatka. A przy tym syta, naprawdę można się nią najeść. Można zapakować w pudełeczko i zabrać do pracy lub na wypad na łono natury. U koleżanki blogerki bardzo spodobała mi się nazwa pizza na winie. Myślę, że ta sałatka też może nosić nazwę na winie (co się nawinie pod rękę ląduje w sałatce). Pozdrawiam serdecznie i życzę ciepłych dni.


SKŁADNIKI
1 szt papryki;
1 puszka groszku konserwowego;
1 szt. cebuli;
szczypiorek;
15 dag szynki konserwowej;
10 dag sera żółtego;
1 duży pomidor;
majonez;
sól i pieprz.

WYKONANIE
Makaron Czaniecki kokardka mała gotujemy według przepisu na opakowaniu. Pamiętając, aby go nie rozgotować. Paprykę myjemy, oczyszczamy i kroimy w drobną kosteczkę. Tak postępujemy z pozostałymi składnikami tj. pomidorem, cebulą, szczypiorkiem, szynką i żółtym serem. Groszek odsączamy na sitku. Dodajemy majonez, sól i pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy. Smacznego!

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

PRZECIER Z POMIDORÓW NA ZIMĘ

Właśnie taki przecier robię co roku. Zupa przyrządzona z takich pomidorków jest o wiele lepsza niż z kupnego koncentratu. Mam już opracowaną metodę „produkcji”, więc nie zajmuje mi ona dużo czasu mimo, że to produkcja hurtowa. Zróbcie sobie taki domowy przecier, korzystając z tego, że na rynku jest teraz duża ilość pomidorów polnych (a z takich właśnie wychodzi najlepszy).


SKŁADNIKI
20 kg pomidorów polnych podłużnych;
5 łyżek soli kamiennej do przetworów.

WYKONANIE
Pomidory wsypujemy do zlewu, zalewamy wodą. Następnie każdy pomidor przekrawamy na pół i wycinamy zielony środek. Wkładamy do dużego garnka. Gdy garnek się zapełni, miksujemy pomidorki blenderem (dosyć dokładnie, aby jak najbardziej je rozdrobnić). Następnie garnek stawiamy na ogniu, w celu odparowania wody. Nie trwa to długo, do około godziny. Solimy, aby pomidorki nie popsuły się w słoiczku. Następnie gorący przecier wlewam do słoiczków i pasteryzuję około 15 minut. Przed wlaniem przecieru do słoika można go przetrzeć na sitku, aby oddzielić od skórek i pestek. Ponieważ jest to dosyć ciężka praca, czynność tą wykonuje przed wlaniem słoiczka do zupy. Przetrzeć jeden czy dwa słoiczki to nie problem, ale 20 kg to już jest coś :).
PS. Z tej porcji wychodzi około 50 słoiczków.


niedziela, 25 sierpnia 2013

ZAPIEKANKI DOMOWE

Jeśli najdzie mnie ochota na dobrą zapiekankę, nie lecę do najbliższej budki i nie kupuje jej. Wolę przyrządzić ją sama w domu. Tak zrobiona jest o wiele lepsza i nie jem tylko bułki z namiastka pieczarek i sera. Na mojej zapiekance jest ogromna ilość pieczarek, sera żółtego oraz sosu czosnkowego i ketchupu ziołowego. Polecam!


SKŁADNIKI
bagietka (tą kupuję);
0,30 dag pieczarek;
0,25 dag sera żółtego;
sól i pieprz;
olej;
sos czosnkowy Reypol.

WYKONANIE
Pieczarki obieramy, kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej i wsypujemy pokrojone pieczarki. Chwilę je przesmażamy, doprawiając solą i pieprzem. Bagietkę przekrawamy na pół, układamy na niej pieczarki i plasterki (lub starty na tarce) sera. Teraz zapiekanki wędrują do piecyka, na około 10-15 minut. Kiedy ser się stopi zapiekanki możemy wyciągać. Teraz tylko lejemy sporą ilość ketchupu i sosu czosnkowego. Gotowe:)
*Reypol to firma rodzinna, która działa na rynku od 1991. Zakład mieści się w Janowcu. W ich szerokim asortymencie znajdziemy przetwory owocowo-warzywne, jak i szeroką gamę ketchupów, majonezów, musztard i sosów. Do produkcji używają produktów ekologicznych pochodzących z Kazimierskiego Parku Narodowego.
- Ketchup ziołowy do pizzy Reypol – mocno skondensowany, wyrazisty smak pomidorów oraz ziół. Jest przepyszny.
- Sos czosnkowy Reypol to gęsta konsystencja sosu, smak lekko czosnkowo-ziołowy, wspaniale pasuje do kanapek, pizzy czy właśnie zapiekanek.

sobota, 24 sierpnia 2013

ROLADA Z PIECZARKAMI

Kiedyś robiłam bardzo podobne roladki. Różnią się tylko farszem warzywnym, wtedy były ze szpinakiem a dzisiaj proponuję z pieczarkami. Tak przyrządzone roladki podaję na chlebie w formie kanapki. Do tego zielony ogórek i nie ma lepszej kolacji.


SKŁADNIKI
0,5 kg fileta z piersi kurczaka;
1 cebula;
0,25 dag pieczarek;
sól i pieprz;
1 łyżeczka masła;
1 jajko;
2 płaskie łyżki kaszy manny;
dwie garści posiekanej natki pietruszki.

WYKONANIE
Filet mielimy przez maszynkę. Cebulkę kroimy w kosteczkę i przesmażamy na złoty kolor na minimalnej ilości masła. Kiedy osiągnie żądany kolor również ją mielimy. Do mięsa i cebuli wbijamy jajko i wsypujemy kaszę mannę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy. Na patelni dusimy obrane i pokrojone w kostkę pieczarki. Mięso rozdzielamy na 2 części. Jedną mniejszą (1/4) a drugą większą do której dodajemy natkę pietruszki. Do mniejszej dodajemy podduszone pieczarki i mieszamy. Na folii spożywczej rozkładamy porcję mięsa z natką na kształt prostokąta o równej wysokości. Na środku układamy w formie wałka część z pieczarkami. Podnosimy boki roladki pomagając sobie folią, aby mięso czyste przykryło mięso z pieczarkami. Zawijamy końce foli w tzw. cukierek i zawiązujemy. Wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy 20 minut. Zostawiamy do ostygnięcia w wodzie, w której gotowała się roladka. To już koniec! Teraz możemy zajadać.


wtorek, 20 sierpnia 2013

CIASTO Z OWOCAMI I KRUSZONKĄ

Wakacje się kończą a tym samym sezon na świeże owoce. Postanowiłam więc wykorzystać ten czas i zrobić ciasto z użyciem owoców. Do mojego ciasta z owocami i kruszonką postanowiłam dodać także olej rzepakowy. Okazuje się, że jest dobry nie tylko do smażenia, ale również do wypieku ciast. Spróbujecie i przekonajcie się sami.


SKŁADNIKI
2 jajka;
1,5 szklanki maślanki;
3 szklanki mąki pszennej;
1,5 szklanki cukru;
0,5 szklanki oleju rzepakowego;
2 łyżeczki proszku do pieczenia;
1,5 łyżki cukru wanilinowego;
około 40 dag dowolnych owoców (u mnie czerwona porzeczka, brzoskwinia i czereśnie).

Kruszonka:
10 dag zimnego masła;
0,5 szklanki cukru;
1,5 szklanki mąki.

WYKONANIE
Jajka ubijamy z cukrami na puszysta masę. Dolewamy stopniowo maślankę, olej rzepakowy i cały czas miksujemy. Mąkę z proszkiem przesiewamy i porcjami dodajemy do mokrych składników. Miksujemy na wolnych obrotach. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 26 cm. Na wierzchu układamy owoce. Składniki na kruszonkę zagniatamy i posypujemy owoce. Pieczemy około 50 minut w temperaturze 170 stopni.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

PULPETY W SOSIE CHRZANOWYM

Dzisiaj następny przepis na zdrowy i mało kaloryczny obiadek. Będą to pulpety w sosie chrzanowym. Nie uwierzycie, ale kiedy byłam dzieckiem, bardzo nie lubiłam takiego sosu. Cóż gusta i smaki się zmieniają i teraz sos ten należy do moich ulubionych. Okazuje się też, że idealnie komponuje się z mięsem drobiowym. Dzięki temu delikatny drób otrzymuje niebywały charakter.


SKŁADNIKI
0,30 dag mięsa mielonego drobiowego;
1 mała cebulka;
1 jajko;
1 bułka czerstwa;
sól i pieprz
0,5 słoiczka chrzanu Reypol;
2 łyżki mąki.

WYKONANIE
Bułkę moczymy w mleku lub w wodzie. Odciskamy i rozdrabniamy. Cebulkę obieramy i kroimy w kosteczkę. Radzę cebulę zeszklić na oleju, będzie lepiej przyswajalna. Do miski wkładamy mięso mielone, cebulę, bułkę, jajko, sól i pieprz. Dokładnie wyrabiamy. W rondelku zagotowujemy wodę. Na wrzątek wrzucamy małe kuleczki uformowane z mięsa. Po 10-15 minutach gotowania do pulpetów dodajemy pół słoiczka chrzanu tartego Reypol. Teraz musimy zagęścić nasz sos. W tym celu robimy zaklepkę z mąki i odrobiny wody. Dokładnie mieszamy i dolewamy do sosu. Dość istotna uwaga: sos lubi przywrzeć, musimy więc go ciągle mieszać. Doprowadzamy do wrzenia i nasza potrawa gotowa. Podajemy z ziemniaczkami i surówką. Pychota :)

czwartek, 15 sierpnia 2013

MAKARON Z PAPRYKĄ

Oto propozycja na fajny obiad. Bardzo prosta i szybka potrawa a przy tym pyszna i sycąca. W okresie letnim przyrządzam to danie dosyć często, ponieważ bardzo je lubimy. Jest lekkostrawne więc nie obciąży zbytnio naszego żołądka.


SKŁADNIKI
4 papryki różnokolorowe;
cebula;
ząbek czosnku;
2 pomidory;
2 ogórki kiszone;
2 ogórki zielone;
pętko kiełbasy;
olej;
sól i pieprz do smaku;

WYKONANIE
Kiełbaskę kroimy w kostkę i przesmażamy na oleju. Kiedy się zarumieni dodajemy cebulkę pokrojoną w piórka. Następnie czyścimy paprykę i kroimy ją w grubszą kostkę. Dodajemy do kiełbasy i cebuli. Dorzucamy pokrojonego zielonego ogórka i czosnek przeciśnięty przez praskę. Wszystko gotujemy na wolnym ogniu około 30-40 minut. Po tym czasie dodajemy obrane ze skórki i pokrojone pomidory oraz kiszone ogórki. Lekko próżymy uważając, aby warzywa się nie rozgotowały. Przyprawiamy. W osobnym garnku gotujemy makaron zgodnie z zalecaniami producenta. Odcedzamy, dodajemy do warzyw. Gotowe!

niedziela, 11 sierpnia 2013

CHLEBEK PAPIESKI

Przepis na ten chleb pochodzi ponoć z Watykanu. Przynosi szczęście (zresztą bardzo potrzebne mi teraz) i piecze się go raz w życiu. Zaczyn na ten chlebek otrzymał mój mąż w pracy. Choć jest to jakaś forma łańcuszka (a takich nie lubię) to w tym wypadku nawet się ucieszyłam, że będę mogła spróbować takiego chleba, a raczej ciasta, bo tak smakuje. Efekt końcowy był dla mnie niespodzianką. Ciasto w smaku przypominało drożdżowca, który się nie starzeje i cały czas jest wilgotny. Dodatek jabłka, czekolady, rodzynek i orzechów tylko podnosi walory smakowe. Przepis na ten chlebek też jest innowacyjny. Każdego dnia dodajemy inny składnik i nie mieszamy. Pieczemy dopiero w niedzielę. Ale o szczegółach dalej.


Aby chleb się udał należy przestrzegać kilku zasad:
- chleb nie lubi metalu,
- należy mieszać składniki drewnianą albo plastikową łyżką,
- trzymać w temperaturze pokojowej,
- przykryć ściereczką.
Poniedziałek - do otrzymanego zaczynu dodajemy pół szklanki cukru i nie mieszamy.
Wtorek - wlewamy 250 ml mleka, nie mieszamy.
Środa - wsypujemy 1,5 szklanki mąki, nie mieszamy.
Czwartek - mieszamy rano i wieczorem.
Piątek - dodajemy 0,5 szklanki cukru, nie mieszamy.
Sobota - mieszamy, dzielimy na 4 porcje, trzy części rozdajemy do poniedziałku.
Niedziela - do swojej części dodajemy szklankę oleju, 1,5 szklanki mąki, 3 jaja, łyżkę proszku do pieczenia, pół łyżeczki sody, cukier wanilinowy, szczyptę cynamonu, rodzynki, jedno starte jabłko, startą gorzką czekoladę i pokrojone orzechy. Wszystko należy wymieszać. Formą do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy około 45 minut w temperaturze 180 stopni. Życzę szczęścia :)

HERBATY KWITNĄCE

Witajcie po przerwie. Dziękuję Wam za komentarze i słowa otuchy. A teraz do roboty :)
Całkiem niedawno sklep internetowy Camelia Tea zaproponował mi przetestowanie swoich nowych produktów. Były nimi herbaty kwitnące. Uzyskuje się je z herbacianych liści oraz z kwiatów. Herbatki takie zwija się ręcznie w kulki. Zapewne musi być to mozolna praca, ale efekt końcowy dla naszego oka zachwycający. Aby kwiat ładnie się rozwinął wrzucamy kulkę do wrzątku. Ja niestety pierwszą kulkę zalałam wrzątkiem i niektóre kwiatki się oderwały (ech pierwsze koty za płoty :)). Mimo to widok był olśniewający. Staliśmy i podziwialiśmy, jak każdy listek się rozwija, odkrywając przed nami kolejne warstwy, aby na końcu pokazać się w całej okazałości. Gdy kwiat rozwinie się w całości i gdy już ucieszymy oko, możemy przystąpić do degustacji herbatki.


HERBATA KWITNĄCA CENTURY LOVER zrobiona jest z białej herbaty. Po jej zaparzeniu pokazuje się piękny, duży, pomarańczowy kwiat lilii. Napar jest bardzo delikatny i aromatyczny. Herbatkę można zaparzać 3 razy w około 350-400ml. Podczas tych zaparzeń nie traci swoich walorów smakowych.
HERBATA KWITNĄCA JASMINE LICHI BALL to listki białej herbaty aromatyzowane kwiatem jaśminu. Aromat ten dominuje w herbatce, która pochodzi z Chin. Ta herbatka również może być zaparzana trzykrotnie.
HERBATA KWITNĄCA LICHI PLUM. Po zaparzeniu tej herbatki i rozwinięciu listków ukazuje się piękny, różowy kwiat. To delikatna, lekko aromatyczna herbatka.
Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tych herbat lub wzbogacić swój herbaciany zbiór o inne, zachęcam do odwiedzenia sklepu internetowego Camelia Tea. Mają tam duży wybór herbat oraz akcesoriów do ich przygotowania.

niedziela, 4 sierpnia 2013

LODY KAWOWE

Od dłuższego czasu otaczają nas afrykańskie upały. Aby dać sobie z nimi radę postanowiłam przygotować pyszne lody kawowe. Są to moje ulubione lody. Gdyby nie te nieszczęsne kalorie, mogłabym zjeść ich cały pojemnik.


SKŁADNIKI
1 l śmietanki 36%;
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego;
2 łyżki kawy rozpuszczalnej;
3 łyżki likieru kawowego.

WYKONANIE
Śmietankę ubijamy, dolewamy małym strumieniem mleko skondensowane. Kawę rozpuszczoną w minimalnej ilości wody dodajemy do ubitej śmietanki z mlekiem. Delikatnie mieszamy, dodając likier kawowy. Przelewamy do pojemnika i chowamy do zamrażalnika. Po około 6 godzinach lodami można się zajadać, ale uwaga: są przepyszne i trudno będzie się Wam od nich oderwać.
Niestety znowu muszę się z Wami rozstać na jakiś czas. Tym razem nie jest to wakacyjny wyjazd a konieczny pobyt w szpitalu. Do zobaczenia niebawem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+